









PROGRAM ŻYWIENIA I PIELĘGNACJI SZCZENIĄT Z NASZEJ HODOWLI
Podawać codziennie: zawsze dostępną świeżą letnią wodę przegotowaną, mineralną nie gazowaną można podać również prosto z kranu o ile nie jest mocno zachlorowana najlepsza jest odstała.
Szczenięta z naszej hodowli karmione są karmą JOSERA FAMILI PLUS potem przechodzą na JOSERA KIDS
Szczeniętom do 3 miesiąca życie podajemy 4 posiłki dziennie (starać się, żeby karma na była namoczona ponieważ szczenię jak i dorosły pies po suchej karmie będzie w nocy wstawał pić karmę moczymy wodą lekko ciepłą, przegotowaną (nie gorącą ponieważ karma straci witaminy). Karmę namoczoną nie trzymamy w misce do rana bo skiśnie .
Ważne jest by nie trzymać się ściśle tabel podanych na karmie piesek jak każdy z nas jednego dnia ma lepszy apetyt innym razem gorszy . Tabele traktować bardziej jak sugestie ile piesek powinien zjadać .
Najlepiej z rana nasypać do miski dzienną porcje karmy stosownie do wieku i pozwolić by piesek najadł się do syta . Jeśli odejdzie od miski czekamy 15 minut czy przypadkiem coś go nie rozkojarzyło a nadal jest głodny , jeśli po 15 minutach nie jest nadal zainteresowany miseczką odstawiamy ją pozostawiając wodę . Po czym miseczkę z karmą podajemy na kolejny posiłek .
Tym sposobem łatwo sprawdzimy ile dziennie zjada nasz piesek czy na wieczorny posiłek musimy mu dosypać czy ma jej aż nadto .
Warto też codziennie dodawać zamiast karmy na jeden posiłek coś innego np. raz 4 łyżki zmielonego-ugotowanego mięsa wołowego, następnym razem jajko ugotowane na miękko (1 raz w tygodniu i rozdrobnione), następnym razem twarogu-półtłustego.
Przy karmieniu nowym posiłkiem pierwszy raz nie więcej niż łyżeczkę by sprawdzić jak żołądek przyjmie nową potrawę.
SPANIELE MAJĄ WRAŻLIWE ŻOŁĄDKI ŁATWO U NICH O REWOLUCJE DLATEGO NOWE POKARMY WPROWADZAMY STOPNIOWO!!!
BIEGUNKE ZATRZYMUJEMY SMEKTĄ LUB INNYM PREPARATEM DLA NIEMOWLĄT W TYCH SAMYCH PROPOECJACH.
Od 3-4 miesięcy w zależności od apetytu można zacząć podawać 3 posiłki, następnie 2 posiłki dziennie do końca życia.
Rano suche, wieczorem namoczone
Można podać w małych ilościach: owoce i warzywa, (oprócz cytrusów, winogron kapusty, fasoli, grochu) można dać szczenięciu wszystkiego po troszkę jabłko, banan, poziomka, truskawka, arbuz, chrupki bez przypraw, paluszki- najlepiej nie solone . marchewkę.bo jako dorosły piesek nie będzie chciał ich jeść
NIE PODAWAĆ :Żadnych kości, tylko cielęcą ugotowaną na tyle dużą, żeby szczenię jak i dorosły pies nie mógł jej zjeść a tylko sobie poobgryzać. Mleka w ogóle ponieważ większość psów (oczywiście zdarzają się wyjątki) ma biegunkę ponieważ nie trawią zawartej w mleku krowim laktozy i zalega im niepotrzebnie w ich malutkich żołądeczkach. Słodyczy, chipsów, ciast itd., dodatkowych witamin (wszystkie są w karmie
Ważnym jest by kontynuować żywienie tą samą karmą którą maluch był karmiony w hodowli , po co zwiększać dodatkowo stres pieskowi
PIELĘGNACJA
Gdy oczka łzawią przemywać letnią przegotowaną wodą (nie rumiankiem czy herbatą- żółknie sierść) i najlepiej wyciera się chusteczką higieniczną ,lub gazikiem. można przemyć świetlikiem lub zwykłą solą fizjologiczną.
W kącikach nie czyszczonych oczu zbiera się wydzielina i może powodować podrażnienia skóry, a nawet ranki.
Przycinanie pazurków – np. 1 raz w tygodniu 1mm gilotynką (nie cążkami do paznokci, ponieważ miażdżą pazurek przed obcięciem- jest to bolesne i szczenię będzie wyrywać łapkę.
Pazurki skracamy w miarę potrzeby.
Zwykle częściej psom, które głównie spacerują po miękkim podłożu, np. trawie. Przy obcinaniu trzeba uważać, żeby nie uszkodzić żywej tkanki. Jeśli zdarzy się nam uszkodzić rdzeń i na końcu pazurka pojawi się krew, to trzeba rankę zdezynfekować i zasypać talkiem. Jeśli pazurki są skracane rzadko i pies długo chodzi z wyrośniętymi pazurami, to rdzeń w paznokciu wrasta coraz dalej - coraz mniejszy kawałeczek można odciąć bez ryzyka uszkodzenia żywej tkanki. Dlatego lepiej nie zaniedbywać tej czynności. Dodatkowo długie pazury mogą powodować deformacje łapki i utrudniać chodzenie, a w skrajnych przypadkach ranić łapki.
Jeśli hodowca nie usunął szczeniakom tzw. piątych pazurów, to trzeba o nie zadbać szczególnie. Nie mają one kontaktu z podłożem więc pies nie jest w stanie zetrzeć ich. Pazurki te, jeśli są zupełnie nie kontrolowane, mogą wrosnąć w opuszkę łapy.
Nie biegajmy z tym do weterynarza po co stresować pieska to prosty zabieg ,wystarczy wieczorkiem jak piesek zaśnie zmęczony na naszych kolankach skrócić mu o milimetr pazurki raz w tygodniu.
Pielęgnacja sierści – Do stałych czynności należy regularne skracanie włosów na łapkach i między opuszkami.
Należy też wycinać sierść w okolicy narządów płciowych. Jeśli zostawimy tam włosy, to będą stale moczone przy siusianiu. Wilgoć i zanieczyszczenia będą wtedy sprzyjały rozwojowi bakterii i grzybów.
Warto też wycinać sierść wokół odbytu. Szczególnie u niezdarnych jeszcze maluszków część odchodów może zostać na włoskach. Dlatego należy kontrolować, czy włosy dookoła pupy są czyste i jeśli trzeba, to umyć, żeby zalegająca kupa nie powodowała odparzeń.
Myjemy ciepłą wodą z dodatkiem szamponu dla szczeniąt lub szarego mydełka).
Codziennie szczotkujemy szczenię bardzo delikatnie, jeśli tego zaniedbasz szczenie zapomni ,że w hodowli było czesane i nie będzie chciał dać się uczesać gdy będzie starszy.
Wybraliśmy wymarzonego maluszka przywieźliśmy go do domu, teraz musimy się zastanowić czy chcemy aby nasz pupil miał pełną okrywę czy zamierzamy go strzyc.
Wypielęgnowanie długiej szaty wcale nie jest takie trudne. Wymaga jednak chęci i codziennego czesania. Oczywiście , nasz szczeniaczek musi odziedziczyć po przodkach odpowiedni gatunek włosa.
Uczymy pieska codziennej higieny po jedzonku zwłaszcza mokrym oraz po piciu wycieramy do czysta pyszczek Również po każdym spacerku myjemy łapki i podbrzusze używając do tego szamponu dla szczeniąt
KĄPIEL
Większość świeżo upieczonych właścicieli staje przed dylematem kiedy można pierwszy raz wykąpać szczenię? Wbrew powszechnym opiniom kąpać można już zupełnie małe szczeniaczki. Zazwyczaj pierwszą kąpiel wykonuje się jeszcze w hodowli . Pierwsza kąpiel jest , bardzo ważna , musimy uważać by niczym nie zrazić maluszka .Najlepiej wykąpać psiaka po ostatnim, wieczornym spacerku. Kiedy mamy dużo czasu i jesteśmy z relaksowani , piesek też jest zmęczony zabawą .Ważne by piesek swoją pierwszą kąpiel potraktował jak fajną zabawę. Gromadzimy pod ręką akcesoria potrzebne nam do kąpieli, tak abyśmy w trakcie jej nie musieli niczego szukać:
-szampon,
-odżywka, -sprawdzamy etykiety gdyż niektóre szampony i odżywki wymagają rozcieńczenia jeśli tak jest, to przygotowujemy miseczkę albo dzbanek do rozmieszania z wodą szamponu i odżywki (najlepiej z tworzywa, szklaną można zbić i poranić psiaka),
-duży ręcznik,
-suszarka, najlepiej z regulacją nawiewu i temperatury,
-przybory do czesania (szczotka, grzebień),
Na dnie wanny , brodzika lub miski kładziemy matę antypoślizgową lub chociażby zwykły ręcznik. Piesek nie będzie się wtedy ślizgał i będzie się pewniej czuł. Nalewamy ciepłą wodę do wysokości brzuszka sprawdzamy łokciem czy nie przy tak jak niemowlęciu I przemawiając czule do pieska delikatnie stawiamy go w wodzie .
Pozwalamy mu oswoić się z nową sytuacją po czym delikatnie oblewamy go wodą (oprócz głowy) i nanosimy szampon i delikatnie myjemy włoski. Nie można psa trzeć, bo nakręcimy mu kołtunków i połamiemy włosy. Szampon należy spłukać i jeszcze raz umyć w szamponie. Cały czas przemawiamy miło do pieska ,możemy go całować ,drapać za uszkiem tak by sprawić mu jak najwięcej przyjemności.
NIGDY NIE WYKONUJEMY POSPIESZNYCH MECHANICZNYCH RUCHÓW BO ZRAZIMY PIESKA
Na koniec myjemy głowę .Trzeba uważać, żeby nie zalewać oczu, noska, ale jednocześnie bardzo dobrze zwilżyć wszystkie włosy. Przy spłukiwaniu głowy przyginamy pyszczek do klatki piersiowej jest to naturalna postawa psa przy rzęsistym deszczu osłania uszy i nozdrza przed dostaniem się do nich wody.
Po dokładnym spłukaniu i odciśnięciu nadmiaru wody możemy psiaka polać odżywką, też zwykle rozrobioną w wodzie. Piesek musi chwilkę postać z odżywką. (Odżywka nie jest obowiązkowa )
W tym czasie można skontrolować ząbki, uszy, Po chwili odżywkę spłukujemy. Nadmiar wody odciskamy rękami i zawijamy pieska w ręcznik. Nigdy nie można psa szorować ręcznikiem przy suszeniu, co najwyżej delikatnie wyciskać pasma włosów. Niektórzy hodowcy używają szamponu, do którego dodają odrobinę olejku dla psów odżywki albo jedwabiu w płynie. Ma to na celu lepsze odżywienie włosów i lepszą ochronę. Podobnie jest z odżywkami po kąpieli. Część odżywek jest do spłukiwania, niektóre można zostawiać na włosie. Szczególnie jeśli zależy nam na wyhodowaniu długiego, niepołamanego włosa, to raczej trzeba będzie kupić odżywkę lub olejek, który będziemy zostawiać na włosie. Odżywka, która pozostaje na włosach chroni włosy przed wycieraniem, dodatkowo obciąża - włosy lepiej rosną. Trzeba się jednak przygotować na to, że piesek będzie się trochę szybciej brudził i trzeba go częściej kąpać. Nie przesadzamy z kąpielami stosując zasadę kopiemy kiedy jest taka potrzeba im rzadziej tym lepiej .
Zbyt częste kąpiele usuną naturalną powlokę ochronną przed przemoczeniem i zabrudzeniem .
Po osuszeniu ręcznikiem psiaka trzeba dosuszyć suszarką. Do suszarki trzeba pupilka przyzwyczaić. Pierwszy raz próbujmy wysuszyć go na najmniejszych obrotach, wtedy suszarka jest najcichsza. :-) Na początek nie dmuchamy w oczy, nos, bo pieski najbardziej tego nie lubią. Podsuszone włosy możemy zacząć rozczesywać. Najlepsza jest dobra szczotka, która ma igiełki zaokrąglone, żeby nie drapać skóry, ale bez kulek na końcach. Kuleczki szarpią i wyrywają włosy. Dobra szczotka nie może włosów elektryzować.Jeśli piesek ma długie już włoski używamy grzebienia z obrotowymi ząbkami. Po wstępnym rozczesaniu dosuszamy pieska. Jeśli już potrafi spokojnie ustać, można dosuszać czesząc szczotką. Przy czesaniu trzeba zwrócić szczególną uwagę na głowę. Najbardziej skleja się sierść za uszami. Dobrze jest przyzwyczaić szczeniaka do kładzenia na plecach np. na naszych kolanach. Można wtedy porządnie wyczesać brzuszek, łapki - tutaj też można szybko wyhodować kołtunki, jak się uczesze "po wierzchu". Wszystkie czynności związane z suszeniem, czesaniem najlepiej wykonywać na stoliku, blacie (blat nie może być oczywiście śliski). Mamy wtedy łatwiejszy dostęp do pieska a przy okazji uczy się on spokojnie stać, co przyda się jeśli zamierzamy brać udział w wystawach. Pies po myciu musi być dokładnie wysuszony. Pasemka nie wysuszonej sierści bardzo szybko spilśniają się .Włosy można uznać za rozczesane, jeśli możemy każde pasemko przeciągnąć rzadkim grzebieniem (od samej skóry!) i nie napotykamy na opór.
Pielęgnacja szczeniaka, to nie tylko kąpiele.
Na bieżąco trzeba kontrolować zęby, uszy, pazurki, Malucha warto przyzwyczaić do manipulowania w buzi - łatwo będzie nam wtedy dbać o zęby. Do mycia zębów używamy specjalnych, psich past. Nigdy nie wolno używać pasty dla ludzi. Pieska raczej nie nauczymy, żeby płukał zęby i pozostałość pasty wypluwał. Pasta jest zjadana i fluor zawarty w "ludzkiej" paście może psu bardzo zaszkodzić. Przy okazji czyszczenia ząbków można pieska uczyć prezentowania ząbków na wystawie.
Szczenię ok. 4 mies. życia, czasem później, wymienia mleczne ząbki na stałe. W tym czasie warto szczególnie kontrolować co dzieje się w buzi. Zwykle wymiana zębów przebiega bez żadnych komplikacji. Czasem jednak, stały ząb zaczyna wyrastać w chwili kiedy w zębodole tkwi jeszcze "mleczak". Najczęściej taka sytuacja zachodzi w przypadku kłów. Najlepiej sytuację skonsultować wtedy z lekarzem. Czasem zachodzi konieczność usunięcia zęba mlecznego. W czasie wymiany zębów nie wymyślajmy szczeniakowi szalonych zabaw w przeciąganie się zabawkami itp. Bardzo łatwo wyrwać w dzikiej zabawie jakiś ząbek lub ciągłym szarpaniem spowodować deformację zgryzu. Najczęściej dotyczy to siekaczy żuchwy. :-)
Pielęgnacja uszu jest bardzo ważna polega na czyszczeniu uszu specjalnymi preparatami dostępnymi u weterynarza lub w sklepie zoologicznymStarszym szczeniakom po szóstym miesiącu regularnie usuwamy włosy zarastające kanał słuchowy. Pieska to nie boli jedynie małe szczeniaczki mają wrażliwe małżowiny dlatego maluchom tego zabiegu się nie wykonuje. Większość problemów z uszami bierze się właśnie z niedopatrzenia. Jeśli przewód słuchowy jest zarośnięty włosami, zbiera się w nim woszczyna, bardzo często ucho jest też stale wilgotne. W takim uchu wcześniej czy później rozwinie się drożdżyca, a później doprowadzi to do poważniejszych powikłań. Włoski bardzo łatwo usunąć palcami. Łapie się po 2-3 i energicznym ruchem wyrywa, nie wolno tych włosków obcinać, będą wyrastały twardsze i drażniły delikatny naskórek małżowiny. Zresztą obetniemy tylko część włosa wystającą z ucha a część przewodu słuchowego i tak pozostanie zatkana. Do czyszczenia uszu używamy specjalnych preparatów.
Zatoki przy odbytowe zwykle sprawdzamy przy okazji wizyty u weterynarza . Nie umiejętne grzebanie przy zatokach może wyrządzić pieskowi krzywdę. Objawy pełnych zatok, są podobne do objawów zarobaczenia. Piesek będzie saneczkował albo stale lizał się lub inaczej wykazywał zainteresowanie tą częścią ciała.
Nie należy czyścić zatok bez potrzeby bo wpadniemy w tzw błędne koło.
PRZYGOTOWANIE DOMU NA PRZYBYCIE SZCZENIAKA. Przed przybyciem szczeniaczka rozejrzyjmy się po naszym domu. Mieszkanie zwykle trzeba troszkę uzdatnić :-) Jeśli tylko jest to możliwe, to w pomieszczeniach gdzie będzie przebywał szczeniak lepiej usunąć z podłogi duże dywany. Tak na wszelki wypadek i tylko na pierwsze dni, kiedy szczeniak może naprodukować kałuż.
Nasze maluszki znają zasady higieny ale w nowym domku mogą mieć problem pierwszego dnia ze zlokalizowaniem ,, ubikacji"
Pieskowi trzeba znaleźć też miejsce na posłanie, miejsce do jedzenia, i miejsce na ,,ubikację" dopóki nie ma wszystkich szczepień niej.
Zwróćmy uwagę na przewody elektryczne, zwłaszcza przedłużacze zabawiony maluch może na niego nasikać i zostanie porażony ,zabezpieczmy schody, szafki z chemikaliami i trujące rośliny, jakie czasem hodujemy w doniczkach. Maluch może też próbować dobrać się do książek czy gazet z niższych półek. Uczulmy zwłaszcza dzieci by uważały co rzucają na podłogę taki mały piesek jest jak odkurzacz wciąga wszystko i nietrudno jest o tragedię.
PODSTAWOWY EKWIPUNEK DLA SZCZENIACZKA
-miseczki na jedzenie i picie . Miseczka dla spaniela powinna być raczej wysoka w kształcie stożka ze względu na to by nie moczył sobie uszu tylko pozostawały na zewnątrz.
Najlepsza będzie metalowa lub ceramiczna, stabilna i dosyć ciężka. Dobre są miseczki z gumą na spodzie - miska nie wędruje podczas jedzenia po całym pomieszczeniu. Nie zdają egzaminu miski podwójne z przegródką na karmę i wodę. Oczywiście miski należy utrzymywać w czystości. Woda musi być dostępna CAŁY CZAS.
-Ubikacja Pamiętaj ,że jeśli piesek nie ma kompletu szczepień nie wolno z pieskiem spacerować . Nasze maluszki są nauczone załatwiania swych potrzeb na podkład (dostępny w aptece) Podkład najlepiej umieścić w najdalszym koncie od legowiska a najlepiej jeśli obok pokoju gdzie przebywa piesek jest łazienka uchylmy mu drzwi do
Jeśli położysz mu go bezpośrednio przy legowisku potraktuje go jak chodniczek do leżenia
Podkład zawsze kładź w tym samym miejscu , możesz go przykleić taśmą dwustronną do podłogi. Pokaż to miejsce pieskowi niech powącha , jeśli zrobi siku w innym miejscu wchłoń w podkład jego siuśki i znów go na nim postaw.
-karma dla psa
-ręcznik
-podstawowe kosmetyki do czyszczenia uszu i kąpieli
Dermatisan Aurisal Silver 75Ml Preparat Do Higieny Uszu Ze Srebrem
Preparat przeznaczony do higieny i pielęgnacji zewnętrznego przewodu słuchowego oraz małżowiny usznej Składniki zawarte w preparacie pozwalają na szybkie usunięcie woskowiny oraz wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i keratoplastyczne. Gdy jest potrzeba pojawiła się ciemna woskowina i mimo wyczyszczenia uszu nawraca
skontaktuj się z weterynarzem lub zastosuj Aurizon
-grzebień, rękawica gumowa
-cążki do skracania pazurków
-nożyczki zabawki, gryzaczki Polecam naturalną skórę pamiętaj wędzone gryzaki są powyżej 6 miesiąca.
• Każde szczenię powinno dostać książeczkę zdrowia z wpisami o odrobaczeniach i szczepieniach. Każdy wpis powinien być potwierdzony pieczątką lekarza weterynarii. Na podstawie wpisów lekarz prowadzący dalej szczenię powinien ustalić dalszy kalendarz szczepień. W porozumieniu z lekarzem pieska należy też systematycznie odrobaczać i chronić przed pchłami i kleszczami.
Nasze maluszki są zabezpieczone na 3 miesiące przed pchłami i na trzy tyg przed kleszczami.
Małe szczenięta do pół roku odrobaczamy co miesiąc , starsze co pół roku jeśli mają kontakt z dziećmi co trzy miesiące.
Szczenię opuszcza hodowlę z aktualnym szczepieniem odpowiednim dla wieku. Pamiętaj ,że komplet szczepień to:
trzy szczepienia przy programie wczesnym i dwa szczepienia przy programie standardowym lub późnym.
Pierwsze szczepienie zawsze ma obowiązek zapewnić hodowca, jeśli piesek jest starszy jest dwu lub trzykrotnie szczepiony
Piesek ma pełną odporność dopiero po ostatnim szczepieniu i 10 dniowej kwarantannie . Wyjście z pieskiem na spacer wcześniej to skazanie go na okrutną śmierć.
Co roku oprócz obowiązkowej wścieklizny warto pieska zaszczepić na choroby wirusowe.
PAMIĘTAJ !!!
NIGDY NIE BIJ PIESKA ,NIE KRZYCZ NA NIEGO
BO NAUCZYSZ GO ,ŻE MA SIĘ CIEBIE BAĆ .
ZAWSZE CHWAL GO GDY ROBI COŚ DOBREGO ,PIEŚĆ GO GŁASKAJ,
MÓW DO NIEGO MILYM GŁOSEM .
OTRZYMUJESZ O DEMNIE SZCZENIE ZDROWE I RADOSNE,
CHWALONE ZA RZECZY DOBRE.
PIERWSZY ETAP MALUCH MA ZA SOBĄ
PO ODŁĄCZENIU OD MATKI I RODZEŃSTWA BĘDZIE TĘSKNIŁ
JEŚLI OKAŻECIE MU DUŻO MIŁOŚCI, TROSKI ,I UWAGI
ZYSKACIE WSPANIAŁEGO KOMPANA ZABAW I ODDANEGO PRZYJACIELA
Życzymy Państwu wiele radości z obcowania ze szczeniaczkiem!!!!
M i D Robak
KONTAKT
TEL 796571375
*Pamiętaj ,że hodowca zna najlepiej ,,swoje dziecko”jeśli coś cie nie pokoi przed wizytą u weterynarza skontaktuj się z nami .
*Będzie nam miło jeśli podzielisz się z nami swymi radościami oraz informacją o rozwoju
i stanie zdrowia naszego wychowanka . Mile będzie ujrzeć go na fotkach.
*W przypadku kiedy, z jakichkolwiek powodów ,nie możesz być nadal właścicielem nabytego od nas psiaka pamiętaj ,że on ma zawsze i w każdym wieku , oraz stanie zdrowia prawo powrotu do swojego rodzinnego domu.



<-popierz poradnik

.jpg)
.jpg)
.jpg)



